V čom je rozdiel medzi hamburgerom a cheeseburgerom?

Tieto dva pojmy sa veľmi často zamieňajú a len málokto vie, aký je medzi nimi rozdiel. Hamburger sa taktiež niekedy skrátene nazýva len „burger“, čo môže byť veľmi metúce. Poďme sa teda spolu pozrieť na to aký je medzi týmito pojmami rozdiel.

História

Pôvod tohto jedla zostáva stále nejasný, no konzumuje sa už viac ako sto rokov. V knihe s názvom „ The Art of Cookery Made Plain and Easy“, ktorú napísala Hannah Glasse, sa objavuje recept na Hamburskú klobásu. Bolo to v roku 1758 a navrhuje ju podávať s opečeným chlebom pod ňou. Podobné občerstvenie bolo v Hamburgu známe pod názvom „Rundstuck warm“, čo v preklade znamená „teplá žemľa“. Údajne ho jedli mnohí emigranti na ceste do Ameriky. Hamburský steak sa údajne podával medzi dvoma kusmi chleba na lodi Hamburg America Line, ktorá začala prevádzku v roku 1847. Každá z týchto teórii môže vysvetliť vznik tohto jedla, no sú to všetko len predpoklady.

Čo je to burger?

Burger sa pripravuje tak, že sa medzi plátky žemle vloží mäsová alebo zeleninová náplň. Žemľa je pri príprave burgra, väčšinou okrúhleho tvaru. Po vložení náplne sa môže nad spodnú časť žemle pridať aj omáčka, napr. paradajková, čili, majonéza atď. Po položení náplne na žemľu ju prikryje horná časť žemle a spolu vytvoria celok nazývaný burger. U ľudí si získali veľkú obľubu a tak ich v dnešnej dobe pripravuje množstvo reštaurácii alebo prevádzok rýchleho občerstvenia.

Hlavnými znakmi burgra teda sú:

 • Mäsová alebo zeleninová náplň
 • Žemľa väčšinou okrúhla
 • Podávaný s rôznymi surovinami

Aký typ burgra je hamburger?

Hamburgery sú tiež burgre, avšak toto slovo sa používa v súvislosti s ich náplňou, ktorá pozostáva z nejakého druhu mäsa. Náplň môže byť z hovädzieho, bravčového, morčacieho, kuracieho mäsa atď. Žemle sú druh chleba, no nemajú rovný povrch ako v iných druhoch burgrov.

Hlavnými znakmi hamburgra teda sú:

 • Druh burgra
 • Náplňou môže byť len mäso
 • Žemľa nemá rovný povrch

Mäso v burgeroch a hamburgeroch je tepelne upravené do takzvaných placiek, ktoré sú umiestnené v žemli. Placka môže byť vyprážaná, grilovaná alebo opekaná na plameni. Hamburger sa veľmi často podáva so syrom, šalátom, paradajkami, cibuľou, uhorkami, slaninou alebo čili. Taktiež žemle sa pripravujú z rôznych druhov múky, napríklad pšeničnej atď. Toto jedlo si získalo obľubu aj vďaka rýchlosti prípravy. Je pripravený veľmi rýchlo, no zasýti vás na niekoľko hodín. V tomto odvetví sú najznámejšími v ich príprave napr. McDonald, Burgerking, či Subway.

Burgre sú podávané vo veľkých prevádzkach rýchleho občerstvenia a zväčša sa vyrábajú hromadne. Následne sú zmrazené a dodávané ako polotovary do týchto prevádzok. Nezaraďujeme ich teda za veľmi zdravú variantu stravovania sa. Tieto burgre sú tenké a rovnomernej hrúbky, čím sa odlišujú od bežných burgrov pripravovaných v Amerike. Väčšina Amerických hamburgrov je hrubá a je pripravovaná ručne z mletého hovädzieho mäsa. Hamburgre sa väčšinou podávajú stredne alebo dobre prepečené, hlavne pre bezpečnosť. Málokedy sa stretnete s ponukou hamburgerov „rare“, no nájsť ich môžete v niektorých amerických reštauráciách.

Je spisovne burgre či burgery?

Obidve formy slova sú správne. V slovenskom jazyku sa často používa slovo „burger“, ktoré sa skloňuje ako mužské podstatné meno. V tomto prípade by sa teda správne hovorilo „jeden burger, dva burgre, tri burgre“, atď. V anglickom jazyku sa používa slovo „burger“, ktoré sa skloňuje ako neurčité podstatné meno. V tomto prípade by sa teda správne hovorilo „one burger, two burgers, three burgers“, atď. Takže, záleží na kontexte a jazyku, v ktorom hovoríte.

Zhrnutie

 • Hamburger je druh burgra, ktorého náplň pozostáva z mäsovej placky
 • Burger je typ jedla, ktorý je možné pripraviť na rôzne spôsoby, ako napríklad Hamburger alebo Cheeseburger
 • Konzumuje sa už viac ako sto rokov
 • V minulosti sa objavujú podobné recepty, ako napr. Hamburská klobása, Hamburský steak, či teplá žemľa
 • Klasický hamburger sa odlišuje od Amerického svojou hrúbkou
 • Väčšinou sú burgre okrúhleho tvaru
 • Známe prevádzky pre ich prípravu: McDonald, Burgerking
 • Hamburger sa kvôli bezpečnosti pripravuje väčšinou stredne alebo dobre prepečený

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *